Przedstawiciel medyczny jest osobą bardzo łatwą do zauważenia. Wystarczy, że udamy się do najbliższej przychodni lub apteki, posiedzimy kilka chwil w poczekalni, a pojawienie się przedstawiciela mamy gwarantowane. Elegancki, schludny, z aktówką w ręce, przeglądający materiały promocyjne – taki jest przedstawiciel. Na pewno nie wygląda na chorego lub potrzebującego natychmiastowej konsultacji medycznej. Swoim wyglądem i zachowaniem sprawia wrażenie profesjonalizmu, opanowania i wiedzy.
Przedstawiciel medyczny jest osobą dokonującą prezentacji produktów i sprzętu medycznego, zachęcającą do zakupu określonych artykułów i odpowiadającą za wysoki poziom obsługi klienta i sprzedaży. Głównymi zadaniami przedstawiciela są m.in.: promowanie i sprzedaż produktów medycznych na określonym terenie, kreowanie pozytywnego wizerunku firmy, współpraca ze środowiskiem medycznym, przygotowanie ofert sprzedaży oraz monitorowanie przebiegu realizacji projektów sprzedażowych.
Od kandydatów na stanowisko przedstawiciela medycznego wymaga się posiadania dyplomu ukończenia studiów wyższych na kierunkach z rodziny biosciences, tzn. medycyny, farmacji, biotechnologii, chemii, biologii i pokrewnych. Ponadto, kandydat powinien znać język angielski, posiadać prawo jazdy kategorii B i umieć posługiwać się komputerem i podstawowymi programami komputerowymi. Wśród cech przydatnych na tym stanowisku pracy znajdują się: dyspozycyjność, komunikatywność, wysoko rozwinięte umiejętności negocjacyjne i interpersonalne, obowiązkowość, zaangażowanie, dobra organizacja pracy, samodzielność i umiejętność dostosowania się do zmiennych warunków.
Przedstawiciel medyczny może być zatrudniony we wszystkich firmach produkujących produkty medyczne i farmaceutyczne, usługi medyczne, sprzęt medyczny oraz w hurtowniach medycznych. Średnie zarobki przedstawiciela kształtują się w granicach 3,00 – 5,000 złotych plus prowizja. Dodatkowo, pracownikowi często przysługuje samochód służbowy, laptop, telefon komórkowy czy inne benefity.